Europejski Tydzień Testowania w Kierunku HIV

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV! 22 listopada rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV,  a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS. W 2018 roku wykryto w Polsce 1275 nowych zakażeń HIV. Od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Badanie w kierunku HIV jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS,  na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Doradzają, ostudzą emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/. Badanie wykonuje się bezpłatnie i anonimowo, istnieje możliwość wykonania testu szybkiego. W Olsztynie taki punkt znajduje się w budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie ul. Żołnierska 16, parter pok 15. W najbliższym tygodniu testowania PKD będzie czynny w czwartek 28 listopada i w piątek 29 listopada w godzinach 15.00-18.00.


„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Dlatego warto przyjść do PKD w kierunku HIV i poznać swój status  serologiczny.

Zapraszamy do badania!

 

Sytuacja epidemiologiczna z zakażeń HIV w woj. warmińsko-mazurskim

Data 22-11-2019

Zakażenia HIV na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od 1989 do 31-10-2019r. zarejestrowane przez Oddział Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie: 

Liczba osób żyjących z wirusem HIV (dodatnich, potwierdzonych): 776, w tym:
– liczba chorych na AIDS: 
144
– liczba zgonów z powodu AIDS: 43
– zakażeni w wyniku brania narkotyków dożylnych: 188 
– wg płci: mężczyźni – 616kobiety – 160
– wg miejsca zamieszkania: miasto – 505 osób, wieś – 56 osób; brak adresu – 215 osób.

Liczba nowo wykrytych zakażeń od stycznia do października  2019: 31

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

Skip to content