1 czerwca br. Polska dołącza do systemu wydawania Unijnych Certyfikatów COVID.

Unijny Certyfikat Covid ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.
System Unijny Certyfikat Covid powstaje m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice.
W ramach systemu będą wydawane 3 rodzaje certyfikatów:
- dla osób, które przebyły chorobę COVID-19,
- dla osób posiadających negatywny wynik testu COVID-19,
- dla osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.
Certyfikat mogą otrzymać:
- osoby powyżej 16. roku życia, które zaszczepią się (wkrótce pojawi się możliwość szczepienia osób od 12 r.ż),
- osoby bez ograniczeń wiekowych w zakresie certyfikatu dot. testu,
- osoby bez ograniczeń wiekowych w zakresie certyfikatu dot. przebytej infekcji (ozdrowieńcy).
Certyfikaty będą wydawane nieodpłatnie polskim obywatelom oraz cudzoziemcom z nadanym nr PESEL od 1 czerwca br. w formie cyfrowej lub papierowej (na życzenie).
Cudzoziemcy bez nr PESEL będą mogli uzyskać certyfikaty wyłącznie w formie papierowej (wydruk). Na życzenie danej osoby punkty szczepień oraz podmioty lecznicze będą zobowiązane wydać taki certyfikat w formie wydruku.
Każdy pacjent z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta może pobrać certyfikat ze swojego konta, w tym celu po zalogowaniu się należy przejść do zakładki „Certyfikaty” i następnie wybrać opcję, która nas dotyczy.
Od 25.06.2021 r. certyfikaty będą również dostępne w aplikacji mObywatel oraz mojeIKP.
Unijny Certyfikat Covid z tytułu bycia zaszczepionym obowiązuje 12 miesięcy.
Certyfikat z tytułu bycia ozdrowieńcem będzie wydawany na podstawie pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego bieżące zakażenie, po 11 dniach od otrzymania wyniku i będzie ważny przez 180 dni.
W przypadku certyfikatu z tytułu testu będzie to 48H w przypadku testu PCR i 48H w przypadku testu antygenowego, zgodnego z listą wzajemnie uznawanych testów antygenowych opracowaną przez Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego.
Daty graniczne mogą ulec zmianie w zależności od dostępności nowych dowodów naukowych dotyczących COVID-19, przyjętych reguł przez dane państwo członkowskie i ostatecznego kształtu rozporządzenia na poziomie UE.
Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii. Posiadanie certyfikatu nie będzie warunkiem swobodnego przemieszczania się, które jest jednym z praw podstawowych w Unii.
You must be logged in to post a comment.