Jeden test – dwa życia

Jeden test – dwa życia

20 listopada rozpoczęła się kampania JEDEN TEST DWA ŻYCIA skierowana do kobiet planujących macierzyństwo, kobiet w ciąży oraz lekarzy ginekologów.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 nakłada obowiązek na lekarza ginekologa zaproponowanie pacjentce w ciąży wykonanie badania w kierunku HIV do 10 tygodnia ciąży oraz między 33 a 37 tygodniem ciąży.

 

Wczesne wykrycie zakażenia pozwala na leczenie i zapobiega zakażeniu dziecka. Działania informacyjne w ramach kampanii będą polegały na dystrybucji ulotek skierowanych do pacjentek i do lekarzy ginekologów.

Pracownicy inspekcji sanitarnej woj. warmińsko-mazurskiego rozpoczną dystrybucje materiałów do placówek służby zdrowia na terenie województwa. Kampania została objęta patronatem honorowym przez Ministra Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Kampania zakończy się w 2015 roku. Więcej o kampanii można przeczytać na stronie KC ds. AIDS www.aids.gov.pl

 

W związku z kampanią oraz obchodami Światowego Dnia AIDS WSSE w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Olsztynie organizuje dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Kierunku HIV w Olsztynie w dniu 1 i 3 grudnia.

 

W dniach od 1 – 4 grudnia PKD w kierunku HIV będzie czynny codziennie od 15 do 18. Zapraszamy na bezpłatne i anonimowe badania.

 

 

PSSE Nidzica

+
Skip to content